Kwiecień
Maj
Czerwiec

Zwiń

Lejdis

Strona główna »  BAZA FILMÓW »  Lejdis

"Lejdis" to komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały. Bohaterki filmu - podobnie jak bohaterki największych amerykańskich hitów "Seks w wielkim mieście", "Gotowe na wszystko" - to kobiety żyjące w dużym mieście, wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone.

Film opowiada o dwunastu miesiącach ich życia. Wszystkie Lejdis znają się od dzieciństwa, mieszkały przez lata w jednej warszawskiej kamienicy, bawiły się na podwórku-studni i chodziły do tej samej szkoły. Dwie z nich: Łucja i Korba do tej pory mieszkają w mieszkaniach po rodzicach. Pierwszy moment, w którym poznajemy Lejdis to zabawa sylwestrowa, zorganizowana - co jest wieloletnim zwyczajem naszych bohaterek - w samym środku lata. Łucja, Korba, Monia i Gośka wypowiadają marzenia na nadchodzący nowy rok Lejdis. Już następne godziny pokażą, że życzenia te okażą się trudne, a wręcz niemożliwe do spełnienia. Dlaczego? To dość oczywiste: z powodu podłości mężczyzn. Monia i Korba nakrywają Marka, chłopaka Łucji na zdradzie. Marek, by ubiec dziewczyny i nie dopuścić do skandalu, niespodziewanie prosi Łucję o rękę. Łucja szaleje ze szczęścia. W tej sytuacji przyjaciółki nie mają serca wyznać, że wiarołomny narzeczony nie nadaje się na męża. Zostają same z ciężarem tajemnicy. Wkrótce okaże się, że wyskok Marka, to dopiero początek kłopotów wszystkich Lejdis. W ciągu jednego roku ich życie radykalnie się zmieni. Na szczęście zostanie im to, co najważniejsze: przyjaźń.

Recenzja

"Samiec twój wróg!"

Jako przedstawiciel brzydszej połowy ludzkości czuję się niekomfortowo recenzując film, który już w tytule zaznacza, do kogo jest skierowany. "Lejdis" Tomasza Koneckiego to manifest szeroko rozumianej „babskości” - od niepamiętnych lat stara się ona ratować świat przed nabuzowanym, destrukcyjnym maskulinizmem. Idealnie obrazuje to scena, w której jedna z bohaterek poszukuje męża swej przyjaciółki wśród naparzających się rzymskich legionistów. Skąd wzięły się bowiem wszystkie nasze nieszczęścia, w tym dwie wojny światowe? Z pewnością nie z adamowego żebra! Już raczej z tego, co Adam nosił poniżej pasa...

Tytułowe Lejdis to cztery panie przyjaźniące się od przeszło ćwierć wieku. Ich znajomość zaczęła się przy podwórkowym trzepaku w ponurych latach 80-tych, gdy studenci pałowali zomowców, a w radiu przemawiał pan o smutnym głosie. Czas mijał, a młodociane damulki przeobraziły się w dorosłe damy. W głowie im tylko seks, alkohol i... dzieci. Lejdis wspierają się w trudnych chwilach, a tych w trakcie filmu będzie całkiem sporo. Mężczyźni, choć potrzebni są do życia jak tlen, potrafią zaoferować jedynie rozpacz, rozczarowanie i niedojrzałość.

Andrzej Saramonowicz inspirował się przy pisaniu scenariusza popularnym blogiem internetowym. Ten „wirtualny” rodowód niestety się czuje. Filmowi brakuje solidnego kośćca dramaturgicznego, który zdołałby utrzymać w ryzach rozbrykane damskie towarzystwo. "Lejdis" rozbijają się na serię mniej lub bardziej znaczących epizodów, z których trudno wyłowić „sedno materii”. Fabularne niedołęstwo ratowane jest przez pierwszorzędny dowcip, którego twórcom z pewnością nie brakuje. Prorokuję, że parę dialogów z filmu stanie się kultowych. Nie tylko dla kobiet.

W zrobionym rok temu przez Koneckiego i Saramonowicza "Testosteronie" panie ukazane były jako wredne żmije bez skrupułów wyniszczające mężczyzn. "Lejdis" rehabilitują oczywiście rodzaj żeński, piętnując przy tym panów. Przy kolejnym filmie należałoby chyba zawrzeć płciowy kompromis – stereotypy bywają oczywiście zabawne, ale nie budują porozumienia. Radziłbym również twórcom zbytnio nie wzorować się na polskich komediach romantycznych. Finałowa scena na dachu szpitala niebezpiecznie przypomina pseudobollywoodzkie harce z "Tylko mnie kochaj". Dzięki Bogu, że Koneckiego i wtedy nie opuszcza ironia. Bez niej bylibyśmy tylko puchem marnym...

Recenzję przygotował Łukasz Muszyński z redakcji portalu Filmweb.pl

Obsada

Edyta Olszówka
Anna Dereszowska
Izabela Kuna
Magdalena Różczka
Robert Więckiewicz

Zobacz więcej na

FILM WEB

ARTYKUŁY POWIĄZANE Z FILMEM