Kwiecień
Maj
Czerwiec

Zwiń

Holiday

Strona główna »  BAZA FILMÓW »  Holiday

Iris (Kate Winslet) jest zakochana w mężczyźnie, który właśnie ma poślubić inną. Żyjąca po drugiej stronie kuli ziemskiej, Amanda (Cameron Diaz), dowiaduje się, że człowiek, z którym mieszka był jej niewierny. Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i mieszkają w odległości ponad 4 000 kilometrów, spotykają się w sieci, na stronie pomagającej aranżować zamianę domów i pod wpływem impulsu wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce przeznaczenia, obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: romans. Amanda jest oczarowana przystojnym bratem Iris, Grahamem (Jude Law), natomiast Iris, wiedziona inspiracją legendarnego hollywoodzkiego scenarzysty Arthura (Eli Wallach), leczy swoje złamane serce spotykając się z kompozytorem muzyki filmowej, Milesem (Jack Black).

Recenzja

"Czego pragną kobiety?"

Na to pytanie na pewno zna odpowiedź reżyserka Nancy Meyers. Jej najnowsza romantyczna komedia "Holiday", podobnie jak wcześniejsze "Lepiej późno niż później", na pewno ukoi serca spragnionych wzruszeń i ciepłych historii pań.

Iris i Amanda poznają się przypadkiem w niezwykle trudnych dla nich okresach życia. Beznadziejnie zakochana od lat w swoim koledze Iris dowiaduje się, że ten zaręczył się z inną kobietą, a Amanda właśnie zakończyła długotrwały związek. Obie potrzebują odpoczynku i chwili do zastanowienia się nad swoim życiem. Zdesperowane postanawiają na dwa tygodnie zamienić się... domami. Iris zamieszka w olbrzymiej posiadłości w Los Angeles, a Amanda przeniesie się do uroczego domku na angielskiej prowincji. W nowych miejscach poznają nowych ludzi i odnajdują wreszcie prawdziwą miłość.

Wydaje się, że Nancy Meyers miała ambicję zrobienia komedii romantycznej, która nie byłaby banalna. W filmie pojawia się między innymi postać starego scenarzysty krytykującego współczesne produkcje i zdradzającego tajniki scenopisarskiego warsztatu, a bohaterki "Holiday" dużo czasu poświęcają na zastanawianie się nad własnym życiem. Te zabiegi jednak nie do końca działają. Przydługie wywody Iris, która kilka razy w ciągu całego filmu opowiada o swoim nieszczęśliwym związku, czy utrzymane w konwencji kinowych zwiastunów komentarze poczynań Amandy niepotrzebnie tylko wydłużają czas projekcji. "Holiday" co prawda dobrze się ogląda, ale 138 minut czasu trwania to w tym przypadku trochę za dużo.

Te niedociągnięcia nie powinny was jednak zniechęcić do wycieczki do kina. Najnowszy film Nancy Meyers doskonale bowiem spełnia postawione przed nim zadanie. Na ponad 2 godziny pozwala nam zapomnieć o bożym świecie i w towarzystwie doskonałych aktorów przenieść się do wyimaginowanego świata, w którym wszystko dobrze się kończy, a perypetie bohaterów znajdują zawsze szczęśliwy finał.

"Holiday" jest jednym z tych filmów, na które krytycy będą kręcić nosami, a widzowie tłumnie kupować bilety. Mimo schematyczności, fabularnej naiwności i męczącej niekiedy łopatologii najnowsza komedia Nancy Meyers jest produkcją uroczą i sympatyczną, dokładnie taką, jaką powinien być każdy gwiazdkowy prezent.

Recenzję przygotował Dominik Kubacki z redakcji portalu Filmweb.pl

Obsada

Cameron Diaz
Kate Winslet
Jude Law
Jack Black
Eli Wallach

Zobacz więcej na

FILM WEB

ARTYKUŁY POWIĄZANE Z FILMEM